• TR
  • EN

Öğrenci kabul etmemektedir

Gümrük İşletme Bölümü Hakkında

Bölümümüz, Lisans düzeyinde 4 yıllık eğitim vermekte olup, uluslararası ticaret ve gümrük alanında uygulanabilir bilgi ve beceriye sahip, uluslararası platformlarda çalışabilen nitelikli kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Gümrük mevzuat ve uygulamaları yanında, uluslararası ticaret, işletme, lojistik, ekonomi, hukuk gibi dallar programın temelini oluştururken, istatistik, finans, ödeme sistemleri ve muhasebe gibi alanlar program içeriğini zenginleştirmektedir.

Gümrük İşletme bölümümüzün amacı, küreselleşen dünyada ülkeler açısından iç ve dış piyasaların taleplerinin karşılanması, dış pazar hacimlerinin tespiti ve ülke özelinde ithalat ve ihracat potansiyellerinin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için hem gümrük mevzuatını bilen, hem de lojistik ve dış ticaret ile alanında temel dersleri almış, kamu ve özel sektörün ihtiyacını karşılayabilecek, uluslararası ticaret ve gümrük alanında uygulanabilir bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Gümrük İşletme bölümü, dış pazarlara ihracat, iç pazara ise ithalat yapan yerli ve yabancı firmalara gümrük uygulamaları alanında belli danışmanlıklar verecek, ülke firmalarına dış ticaret anlamında katkı sağlayacak, uluslararası ticaret ve gümrük temelinde uygulanabilir bilgi ve beceriye sahip olacak, uluslararası platformlarda çalışmalar yapabilecek düzeyde kişiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Denklik-Eşdeğerlilik:  Gümrük İşletme Bölümü Mezunları, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nın kararıyla, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının başvurduğu yerlere başvuru yapabileceklerine ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarına tanınan haklardan yararlanabileceklerine karar vermiştir.

Öğrencilerimiz talep etmeleri halinde ilgili bölümler ile ÇAP ve Yandal Programlarına kayıt olabilirler , Gümrük İşletme Çift Anadal Anlaşmaları Aşağıda Verilmiştir; 

Gümrük İşletme - Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

 

 

Gümrük İşletme Bölümü Nedir?

Gümrük İşletme Bölümü, ülkelerin sınır kontrollerinde görev alan ve gümrük geçiş mevzuatlarına tam şekilde hâkim olarak buradaki işlerin kurallarına uygun şekilde yürümesine destek veren bireylerin yetiştirilmesini sağlayan akademik bir sistemdir. Alanında profesyonel gümrük personelleri, yurt dışı ile yapılan alım satım konularında uzman kişiler olmalarının yanı sıra gümrük mevzuatına tam anlamı ile hâkim olan bireylerdir. 
Gümrük İşletme Bölümü Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitimler verir. Öğrenciler hava, kara, deniz ve demiryolu ile gerçekleştirilen tüm ithalat ve ihracat sürecinde kanunlara ve yönetmeliklere hâkim olarak mezun olurlar. Üniversitenin 4 yıl süreli bu bölümü sayesinde, bir ülkenin yurt dışı ile yapmış olduğu tüm dış ticaret işlemleri daha düzenli yürümekle kalmaz; aynı zamanda kaçakçılık gibi olumsuz ve yasa dışı işlemlerin gerçekleştirilmesinin de önüne geçilmesi sağlanır. 
Gümrük İşletme Bölümü taban puanları ile üniversiteye kayıtlarını yapan öğrenciler, çok farklı alanlarda çeşitli eğitimler alırlar ve mezun olurken mesleklerini ilgilendiren birçok disiplin hakkında da bilgi edinmiş olurlar. İşletme, muhasebe, iktisat gibi konularda da eğitimler alan bölüm öğrencileri, çalışma şartları bakımından da son derece şanslıdırlar. Gümrük sektöründe bulunan önemli personel açığı, devletin her sene memur alımı yapmasını sağlar. Mezunlar devletin açmış olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek gümrük memuru, gümrük müşaviri, gümrük müfettişi gibi unvanlarla çalışma olanağı bulur. Bunlara ek olarak mezunlar, özel sektörde de geniş anlamda iş bulabilirler. Özel gümrük şirketlerinde ve dış ticaret firmalarında, bu personellere ciddi anlamda ihtiyaç vardır. Kambiyo görevlisi, sigortacı, dış ticaret uzmanı gibi kadrolarda iş bulabilirler. 
 

Gümrük İşletme Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü               Genel Kontenjan                     Yerleşen             En Düşük Puan       En Yüksek Puan

EA- Burslu                      2                                                   2                   321,26524               323,53790       

EA- %50                          3                                                   3                   219,32759               246,52554         
Burslu
 

Gümrük İşletme Bölümü Ücretleri ve Fiyatları

Yeditepe Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gümrük İşletme Bölümü ücretleri için bu sayfadan yararlanabilirsiniz.

Gümrük İşletme Burs İmkânları

Yeditepe Üniversitesi, öğrencilerini her bakımdan destekler ve çeşitli burs olanakları ile daha iyi eğitimler almalarını sağlar. Burs olanakları hakkında merak edilen birçok konu vardır. Gümrük İşletme burs olanaklarını bölümün sayfası üzerinden detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz. Buradan burs sayfasına ulaşabilir ve merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.
 

Yeditepe Üniversitesi'nde Gümrük İşletme Okumak

Gümrük İşletme Bölümü, gümrük alanında mevzuata hâkim ve gerekli tüm bilgilere ve becerilere sahip, yabancı dil bilgisi olan, uluslararası alanda ithalat ve ihracatın geliştirilmesine katkı sunacak bireyler yetiştirmeyi hedefler. Gümrük işletme sıralaması bu alana verilen önem sayesinde her geçen gün biraz daha yükselir. Uluslararası ticaret, lojistik, ekonomi ve hukuk gibi alanlarda verilen eğitimlerle programı son derece zengin olan bölüm, öğrencilerin her bakımdan mesleki kariyerlerini sürdürmelerine olanak tanır. 
Çok geniş iş olanaklarına sahip olan bireyler, çok farklı unvanlarda çalışabilme olanağı bulurlar. Deniz, hava, kara ve demiryolu aracılığı ile yapılan ithalat ve ihracat çalışmalarında, mezunlar donanımları ile her zaman aranan kişiler olurlar. Sürekli olarak gelişme gösteren ticaret yaşamında ülkelerin de birbirilerine olan ihtiyaçlarında artışlar yaşanır. Bu süreçte ülkelerin gelen ve giden ürünler hakkında daha düzenli çalışmalar yapabilmesi, ülke içerisindeki mal ve hizmetlerin değerini koruyabilmesi, çeşitli olumsuz durumların yaşanmaması için, bu konuda profesyonel hizmetler verecek personeller yetiştirilmesi gerekir. Farklı alanlarda eğitimlerin verildiği Gümrük İşletme Bölümü, mezunlarının mesleki yeniliklerden ve sürekli güncellenen mevzuatlardan haberdar olmaları son derece önemlidir. Bu nedenle alanlarında en iyi akademisyenlerden alınan dersler sayesinde, öğrenciler sorunlar karşısında çözüm üretmeyi, çalıştıkları sektörde yeniliklere ayak uydurmayı ve gerekli tüm donanımları kazanmayı öğrenirler.
Yeditepe Üniversitesi Gümrük İşletme Bölümü, birçok avantajı öğrencilerine sunar. Bu süreçte öğrenciler, hem iyi firmalarda staj olanaklarından yararlanma imkânı bulurken bir yandan da gerekli teorik tüm bilgiyi okul sürecinde edinme şansı elde ederler. Çeşitli projelerde görevler alan öğrenciler, farklı karakteristik özelliklerini de geliştirme imkânı bulurlar. Çift ana dal ve yan dal olanaklarını da değerlendirebilen öğrenciler, mezun olduklarında sektörün aranan personelleri arasında kolayca yerlerini alırlar. Üniversitenin mezunlarının büyük bir kısmı, hayalini kurdukları kariyerlerini geliştirme olanağı bulurlar. 
 

Gümrük İşletme Mezunu Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Gümrük İşletme Bölümü, mezunlarına iş olanakları konusunda oldukça geniş bir yelpaze sunar. Okulunu başarı ile tamamlayan öğrenciler, hem kamu sektöründe hem de özel firmalarda rahatlıkla iş bulabilme imkânı elde ederler. Özellikle Türkiye’nin stratejik konumu değerlendirildiğinde, birçok sınır kapısına sahip olması, deniz, hava, kara ve demiryolu ulaşım ağının gelişmiş bir yapı sunması, gümrük alanında önemli avantajlar yaratır. Birçok ülke ile sınır komşusu olunması, Türkiye’de gümrük alanında önemli personel açığı meydana getirir. Alanında son derece bilgili, gelişime açık, gümrük ile ilgili tüm mevzuatı en iyi şekilde bilen personellerin iş bulması son derece kolaydır. 
Mezunlar, farklı meslek unvanları adı altında çalışabilirler. Genel olarak gümrük müşaviri olmayı hedefleyen mezunlar, aynı zamanda kambiyo görevlisi olabilir ya da gümrük müfettişliği gibi önemli kadrolarda görev alabilirler. Dış ticaret uzmanı olarak özel firmalarda da görev alabilen mezunlar, sigortacı olarak da çalışma imkanı bulabilirler. Çalışma alanı olarak da çok fazla fırsatların bulunduğu bu bölümde, öğrenciler farklı şehirlerde yaşam kurma şansı elde edebilirler. Ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda bulunan sınır kapılarında, aynı zamanda devlet personeli olarak da görev alabilmek mümkündür. Gümrük ve dış ticaret firmaları, bu alanda yetişmiş personellere büyük oranda ihtiyaç duyar. Mezunların büyük kısmı da bu firmalarda kariyer yapma şansı elde edebilir. Bölümün mezunları gümrüklerde, havalimanlarında, ihracat limanlarında, demiryollarında rahatlıkla iş bulabilirler. 
 

Misyon Vizyon

Misyonumuz
Gümrük İşletme Bölümü’nün amacı, ülkenin ithalat ve ihracat sektörünün gelişmesine bağlı olarak komşu ülkelerle yapılan ticaretin daha düzenli şekilde ülke geneline yayılması, ülkeye yapılan giriş çıkışların daha sistemli gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu alanda yetişmiş birçok personel ihtiyacının bulunması nedeniyle, firmalara gerektiğinde dış pazarlar konusunda ithalat, iç pazarlar için ise ihracat danışmanlığı yapacak, yabancı firmaların da gümrük sorunlarını çözecek, tecrübeli personeller yetiştirilmesi amaçlanır. Bu alanda tüm bilgi ve becerilere sahip olan bireyler yetiştirmek bölümün en önemli misyonudur. 

Vizyonumuz
Gümrük İşletme Bölümü, her geçen gün gelişen ticaret hayatına önemli katkılar sunabilecek personellerin yetiştirilmesi, gümrük alanında tüm bilgi ve donanıma sahip bireyler yetiştirilmesine önem verir. İlerleyen süreçte hem yaşanan gelişmelerin dikkate alınması hem de değişen mevzuatın öğrencilere aktarılabilmesi için uluslararası alanda her türlü yeniliğin takip edilmesi hedeflenir. Gümrük alanında işlerin daha profesyonel şekilde yürümesi, iç ve dış pazarlarda daha etkin olunabilmesi için gerekli donanıma sahip bireylerin yetiştirilmesi,  bölümümüzün vizyonunu oluşturur.
 

Öğrenci Değişim Programları

Yeditepe Üniversitesi yurt dışında eğitim olanakları ile öğrencilerinin küreselleşen dünya düzenine daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu eğitimler sayesinde, uluslararası anlaşmalı üniversitelere yerleştirilen öğrenciler, kendi alanlarında eğitimler alarak uluslararası anlamda Gümrük İşletmeciliği alanında her türlü bilgiye hâkim olma şansı elde ederler. Öğrenci değişim programlarına katılan öğrenciler, eğitim dönemlerinin bir kısmını yurt içinde tamamladıktan sonra kalan eğitimleri için yurt dışındaki anlaşmalı bir üniversiteye gönderilirler. Büyük bir avantaj olarak görülen öğrenci değişim programları ile öğrenciler kariyer hedeflerine daha kolay ulaşırlar.
 

Bologna Süreci

Bologna Süreci; Yeditepe Üniversitesi’nin yurtdışındaki farklı üniversitelerle birlikte yürüttüğü projeler kapsamında eğitim standartlarını yükseltme amacı taşıyan bir programdır. Öğrenci merkezli olarak düzenlenen bu program sayesinde, öğrenciler daha aktif olma şansı elde ederken aynı zamanda eğitimin kalitesinin daha yüksek olması sağlanır. 
 

Çift Ana Dal ve Yan Dal Olanakları

Yeditepe Üniversitesi’nin Gümrük İşletme Bölümü’nde okuyan öğrenciler, kendi talepleri doğrultusunda yan dal ya da çift ana dal programlarına kayıt yaptırabilir ve farklı alanlarda da diploma alabilirler. Öğrencilerin çift ana dal programı kapsamında, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü çift ana dal diploması alabilme imkânları da vardır. 
 

May 17

Uluslararası ticaret ve gümrük alanında uygulanabilir bilgi ve beceriye sahip, uluslararası...